Zdolność kredytowa - co na nią wpływa i co jest brane pod uwagęKarty kredytowe, konta z limitem, zakupy na raty — przy okazji tych wszystkich usług zawsze pojawia się magiczne słowo „zdolność kredytowa” To ona określa czy klient może skorzystać z kredytowania oraz w jakie kwocie otrzyma propozycje. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, które ostatecznie decydują o wiarygodności klienta. W tym artykule odpowiadam na pytanie — co wpływa na zdolność kredytowa oraz co jest brane pod uwagę przy jej ustalaniu.

Główne elementy, które decydują o zdolności kredytowej
Podczas określania zdolności kredytowej głównymi czynnikami wpływającymi na decyzje są zarobki, długość zatrudnienia, rodzaj umowy, historia kredytowa oraz posiadanie cennych nieruchomości i ruchomości. Instytucje finansowe w pierwszej kolejności biorą pod uwagę naszą sytuację zawodową. Im wyższe posiadamy zarobki, tym większy limit zostanie nam przyznany. Aby otrzymać link do kilku — kilkunastu tysięcy np. w formie pożyczki gotówkowej lub rat wystarczy dochód minimalny, lub trochę powyżej niego, jeśli natomiast staramy się o kredyt mieszkaniowy — dobrze byłoby zarabiać średnią krajową.

Bardzo ważnym czynnikiem jest też długość zatrudnienia. Kilkumiesięczne regularne i potwierdzone wpływy na konto w dużym stopniu przyczyniają się do pozytywnej decyzji pożyczkodawcy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest historia kredytowa. Informacje o naszych poprzednich kredytach i długach widnieją w takich bazach jak BIG, BIK lub KRD. Jeśli posiadamy jakiś terminowo spłacany kredyt, otrzymamy lepszą propozycję, a jeśli zalegamy ze spłatą — możemy w ogóle nie dostać żadnej propozycji. Podczas wypełniania wniosku udzielamy również informacji o statusie mieszkaniowy, posiadanych nieruchomościach lub pojazdach. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania bądź auta pożyczkodawcy uznają nas za bardziej wiarygodnych i chętniej przyznają limit.
Warto też zaznaczyć, że różne instytucje, czyli banki, prywatne firmy pożyczkowe lub sklepy j sprzęt na raty będą miały inne wymagania. Chwilówkę lub telefon na raty dostaniemy znacznie łatwiej niż limit w banku.

Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową ?
Przy okazji starania się o kredyt lub raty doradcy wypełniający wniosek pytają nas o takie rzeczy jak wiek, stan cywilny, wykształcenie czy miesięczne wydatki. Te dane, choć nie są głównymi czynnikami — stanowią cenne źródło informacji dla firm udzielających kredytu. Niektóre firmy znacznie chętniej lub w większej sumie udzielą nam limitu, jeśli będziemy mieli np. wyższe wykształcenie, małe wydatki lub będziemy w małżeństwie. Takie dane mówią dużo o osobie wnioskującej o jego statusie. Osoby ustatkowane będą dużo wiarygodniejszym partnerem dla banku, gdyż mają większe możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Mąż, żona lub szybko znaleziona nowa praca dzięki wykształceniu pomogą w razie problemów opanować sytuacje. Niektóre banki lub firmy pożyczkowe posiadają również wyższy limit wiekowy. Ich klientami mogą zostać osoby np. od 21 lub 22 roku życia — osoby zaś, które dopiero co stały się pełnoletnie, mają ich zdaniem mniejsze szanse na bezproblemowe spłacenie całego kredytu.
Obsługiwane przez usługę Blogger.