Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?Kredyt hipoteczny to doskonały sposób na zrealizowanie marzeń o własnym M. Wiele osób decyduje się na ten krok, gdyż uzbieranie pożądanej kwoty zajęłoby im kilkanaście lat. Dzięki kredytowi hipotecznemu mieszkanie można kupić od razu, a koszty spłacać mieszkając w nim. Ile zatem trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny ? Odpowiedzi na to pytanie udzielam w dalszej części artykułu.


Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba podać kilka informacji, gdyż nie ma jednej konkretnej sumy. Kwota zarobku zależy od wysokości kredytu i długości jego spłaty. Minimalna suma to ok. 2000 zł zarobku brutto. Takie dochody pozwolą na zakup najtańszych mieszkań, czyli np. kawalerek w stolicy lub podobne cenowo lokali w innych miastach. W takim wypadku trzeba liczyć się, że część banków odmawia kredytowania. Minimalny pułap dotyczy szczególnie osób, które dopiero wchodzą w dorosłość, nie mają innych kredytowym, zobowiązań i małą pensję.

Banki udzielają zazwyczaj kredytu na maksimum 30% - 40% dochodu netto miesięcznej raty. Bezpieczny i zalecany przedział do 20% - 25%. Jeśli chcielibyśmy zatem kupić średnie mieszkanie w cenie ok. 250 tys. - 300 tys. i rozłożyć kredyt na 25 lat to zarobek miesięczny musiałby wynosić ok. 4000 tys. - 5000 tys. netto.

Są to wszystko przykładowe wyliczenia, gdyż zależą od wielu czynników. Najbardziej precyzyjnym sposobem na odpowiedź będzie przedstawienie konkretnych propozycji banków. Za 1000 tys. zł pensji netto można otrzymać ok. 30 tys. - 50 tys. kredytu na 30 lat. Przy zarobku netto 3000 zł będzie to już nawet 150 000. Kwoty te różnią się, gdyż każdy bank oferuje inne warunki.

Dochody i kredyt hipoteczny w praktyce
Najmniej zarabiać trzeba w takich miastach jak Opole, Zielona Góra czy Bydgoszcz, gdyż ceny mieszkań są nawet o polowe niższe niż w Warszawie, czy Krakowie. W tych miastach zarobek musi być znacznie większy. Kwotę tą możemy podzielić na 2 osoby, jeśli będziemy starać się o kredyt hipoteczny z małżonkiem. Może znacznie ułatwić zdobycie własnego mieszkania.

Polska pod względem rynkowym nie jest przystępnym krajem na kupno mieszkania. W kilku najdroższych miastach jest to wręcz bardzo trudne. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie, gdyż na to ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt — wpływ na ma cena mieszkania, długość kredytu czy oferta banku. Warto udać się i przeprowadzić symulację w banku, aby dowiedzieć się jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Alternatywą mogą być nieruchomości zagraniczne, które są tańsze i przy tym samym okresie kredytowania wymagany będzie niższy zarobek.
Obsługiwane przez usługę Blogger.