Pożyczka a kredyt - czym się różniąPożyczka i kredyt to bardzo często zamiennie używane pojęcia dla pozyskiwania pieniędzy od różnych instytucji finansowych. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy i choć są bardzo podobne, to działają na różnych zasadach. Czym się różnią ? Co jest bardziej opłacalne ? O tym wszystkim poniżej.Pożyczka
Pożyczka to bardzo popularna i prosta forma pożyczania pieniędzy. Mogą jej udzielać osoby prywatne czy prywatne firmy pożyczkowe. Całość regulują zwykle przepisy prawa cywilnego. Pożyczkodawca może udzielić pożyczki bezpłatnie lub żądać odsetek — zależy to tylko od niego. Jest to częstym zjawiskiem szczególnie widocznym w przypadku firmy pożyczkowych. Zachęcają one klientów pierwszą bezpłatną pożyczką i mają do tego prawo. Proces przyznawania pożyczki jest bardzo prosty i nie wymaga wielu czynności. Firmy pożyczkowe przeważnie nie wymagają zaświadczeń o dochodach czy zatrudnieniu a pożyczka po podpisaniu umowy zostaje przyznana nawet w ciągu godziny.


Kredyt
Kredyt to bardziej zaawansowana forma pożyczania pieniędzy. Cechuje się większym bezpieczeństwem i przejrzystością oraz nieco bardziej restrykcyjnych warunkach. Kredytu może udzielić jedynie bank, a przepisy regulujące umowę to prawo bankowe. Takie rozwiązanie wyklucza nieuczciwe firmy z gry, a umową związujemy się z wiarygodnym bankiem. Takie rozwiązanie ma swoje koszty, gdy kredyt jest zawsze oprocentowany, a jego koszty mogą się różnić.

Proces uzyskiwania kredytu jest nieco dłuższy i bardziej skomplikowany od tego znanego z pożyczek. Klient starający się o kredyt musi przedstawić cel, na który bierze kredyt oraz udokumentować swoje dochody stosownym oświadczeniem lub zaświadczeniem. Badana jest też zdolność kredytowa na podstawie wpisów do BIG czy BIK. Aby otrzymać kredyt, musimy też spełniać powyższe warunki i być w dobrej sytuacji finansowej. Choć szczegółowe kryteria różnią się od banków, to przeważnie osoby starające się o kredyt muszą posiadać stały dochód np. prace czy emeryturę i przedstawić wpływy na konto z ostatnich 6 miesięcy.

Kredyt dzięki swojej charakterystyce i zaawansowaniu jest często wykorzystywany do pozyskiwania dużych sum oraz długich okresów kredytowania. Zabezpieczeniem kredytu może być też zastaw — np. nieruchomości, który znacznie zmniejsza lub w ogóle usuwa jakiekolwiek wymagania zdolności kredytowej.


Co wybrać ?
Jeśli potrzebujemy pieniędzy i decydujemy się zaciągnięcie pożyczki lub kredytu warto wybrać określone rozwiązanie, aby najlepiej dostosować je do naszej sytuacji.

Pożyczka to idealne rozwiązanie, jeśli pożyczamy małą lub średnią sumę pieniędzy. Bardzo często można znaleźć ofertę bez opłat, jaką proponują prywatne firmy lub bardzo niskie oprocentowanie. Proces pozyskania takiej pożyczki jest również znacznie prostszy pod względem formalnym i spełnianiem warunków. Nie trzeba podawać celu oraz dokumentować własnej sytuacji finansowej. Szybkość jest też bardzo ważnym decydującym czynnikiem, który wpływa, że klienci wybierają pożyczki. Najszybsze z nich możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut bez wychodzenia z domu.
Jeśli planujemy wziąć większą sumę pieniędzy oraz na dłuższy czas np. kilka -kilkanaście lat znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt. Główną jego zaletą jest regulowanie całej umowy przez prawo bankowe. Tylko banki mogą udzielić kredytu, więc otrzymujemy bardziej wiarygodnego partnera. Przy dużych sumach kredyt jest również bardziej opłacalny pod względem kosztów.
Obsługiwane przez usługę Blogger.