Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?Kredyt hipoteczny to kredyt, który ciężko jest uzyskać przez jego dużą kwotę oraz wysokie oprocentowanie. Przy ocenianiu wniosków kredytowych, dla banku kluczowym procesem będzie ocenienie, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić całą kwotę. Przy dużych kwotach, istnieje duże ryzyko, że kredytobiorca nie będzie w stanie poradzić sobie z jego spłatą, dlatego banki rygorystycznie podchodzą do użyczania pożyczek. Zdecydowanie się na taki kredyt to bardzo ważna, wiążąca zazwyczaj na całe życie decyzja, dlatego warto przy podjęciu takiej decyzji zwiększyć szansę na zdobycie kredytu długoterminowego.


Jak zwiększyć szansę na kredyt hipoteczny?

Każde banki inaczej oceniają i inaczej podchodzą do udzielania kredytów hipotecznych. Dla banku niezwykle ważnym elementem, który oceniany jest jako pierwszy, to dochody. Im większe, tym lepiej, ponieważ bank zazwyczaj nie sprawdza tylko jakość naszych zarobków, a dodatkowo ich wysokość. Najlepiej ubiegać się o kredyt, kiedy zarabiamy najwięcej oraz skrupulatnie zbierać dowody naszych premii, podwyżek i dodatków do pensji. Na polskim rynku niezmiennie najlepiej oceniania w dalszym ciągu jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia to bankowi pewność, że w najbliższym czasie nie utracimy źródła swoich dochodów oraz ich kwota nie zmaleje. Jeśli jednak pracujemy na innej umowie, która jest dokumentowana z miesiąca na miesiąc oraz w swoich dochodach mamy ciągłość, jest szansa na pozytywną rozpatrzenie wniosku przed kredytodawcę. Banki przychylniej także patrzą na osoby, które decydują się wziąć kredyt hipoteczny z drugą osobą, tj. małżonek, rodzic. Daje to bankowi przede wszystkim gwarancję, że do odpowiedzialności pociągane są dwie osoby, przez co dochody są znacznie wyższe, a dzięki temu większa możliwość spłaty kredytu w obowiązujących terminach.

Kolejną rzeczą, którą musimy brać pod uwagę starając się o kredyt hipoteczny to nasze aktywa. Chodzi tu głównie o wkład własny - im większy, tym lepszy, ponieważ daje bankowi poczucie, ze mamy stabilną sytuację finansową, z której jesteśmy w stanie odłożyć część gotówki; to także bezpieczeństwo finansowe jeśli chodzi o standard życia. Posiadanie lokat czy obligacji to dla banku kolejny sygnał, że potrafimy generować nadwyżki finansowe, które na wypadek utraty stałych zarobków pokryją nasze zobowiązania oraz nie pozwolą na opóźnianie terminu spłaty kredytu.

Po trzecie, oceniania jest historia kredytowa, którą wyrobiliśmy sobie w poprzednich latach. Jeśli spóźnialiśmy się ze spłatami zaciągniętych pożyczek lub nie spłacaliśmy ich wcale, możemy liczyć się z tym, że odpowiedź kredytodawcy będzie negatywna - bank w tym wypadku nie ma pewności, że nie stanie się także z pożyczką udzieloną przez ich instytucję. Bardzo ważny jest dla banku obecny stan finansów - czy nie jesteśmy na tzw. "debecie", czy nie posiadamy debetu na kartach kredytowych lub czy są one spłacane w terminie. Z kolei, jeśli nie posiadaliśmy w przeszłości żadnych zobowiązań kredytowych, bankowi ciężko będzie ocenić na tej podstawie, czy w związku z brakiem innych, wcześniejszych zobowiązań, będziemy potrafi poradzić sobie w codziennych finansach z dodatkowym źródłem ich obciążenia.

Jeśli zależy nam na otrzymaniu kredytu, warto przyjrzeć się tym kilku punktom i odpowiedzieć sobie rzetelnie na pytanie, czy w obecnej sytuacji finansowej i życiowej jesteśmy w stanie związać się takim ogromnym zobowiązaniem, jakim jest kredyt hipoteczny, na lata.
Obsługiwane przez usługę Blogger.