O co pytać w banku biorąc kredyt hipoteczny


Kredyt hipoteczny jest jednym z najbardziej złożonych kredytów dostępnych dla klientów. Sama decyzja o związaniu się z bankiem wieloletnią umową również musi być przemyślana i podjęta świadomie. Istnieje wiele elementów, o jakie należy zapytać podczas wizyty w banku, aby mieć pełny przegląd sytuacji. W tym artykule przedstawiamy wszystkie ważne rzeczy, o których trzeba wiedzieć.


Elementów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas starania się o kredyt — jest wiele. Oto one:
  • Oprocentowanie kredytu marża banku
  • Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia
  • Możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu
  • CKK i RRSO
  • Wkład własny
  • Dokumenty i przebieg procesu

Oprocentowanie kredytu i marża banku
Głównymi elementami, które wpływają na wybór banku, gdzie zaciągniemy kredyt — jest oprocentowanie i marża. Obie te wartości różnią się w zależności od promocji czy ofert banków. Zdecydowanie porównać kilka z nich, aby poznać aktualny trend na rynku i wybrać najkorzystniejszą opcję dla nas.

Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia kredytu
To bardzo ciekawa opcja, która zwiększa bezpieczeństwo całej transakcji. Różne banki podchodzą do tego temat w różny sposób. Jedne minimalizują koszty i nie wymagając dużego ubezpieczenia, które wpływa na koszt kredytu. Jeśli chcemy uzyskać tańszy kredyt z mniejszym zabezpieczeniem, należy wybrać ofertę innych banków, które wymagają tylko symboliczne ubezpieczenia o wąskim zakresie działania. Rozsądnym rozwiązaniem są też dodatkowe ubezpieczenia kredytu oferowane przez bank. Mogą one uchronić nas od odpowiedzialności kredytowej w razie np. utraty pracy lub ciężkiej choroby.

Możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu
Bardzo istotnym elementem jest możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu. 20 lub 30 lat to długi okres i trudno przewidzieć co w jego trakcie się wydarzy. Czasami możemy zdobyć nadwyżki funduszy lub chcieć spłacić kredyt, aby bezproblemowo sprzedać nieruchomość. Niektóre banki mógł pobiec dodatkowa opłata za możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu, gdy konkurencja może ich nie pobierać. Jeśli wcześniej spłacamy kredyt, należy się też nam zwrot ubezpieczenia za niewykorzystany okres asekuracji. Niektóre banki ujmują go w ten sposób, że w razie szybszej spłaty nie otrzymamy zwrotu.

CKK i RRSO
Oba czynniki są bardzo podobne do siebie z tą różnicą, że RRSO jest całkowitym kosztem rocznym, a CKK to ogólny — całościowy koszt. Jeśli poznamy CKK, to będziemy mieli pewność, że nie zapłacimy nic więcej ponad tą sumę. Kwota ta zawiera w sobie kapitał kredytu, oprocentowania, marze banki i inne opłaty.

Wkład własny
Bardzo ważną kwestią jest wkład własny. W tej dziedzinie banki stawiają bardzo różne wymagania. W niektórych suma ta może wahać się w granicach kilku procent a w innych nawet kilkudziesięciu. Jeśli zaciągamy kredyt, to nie mamy zbyt wielu środków na przyszły dom lub mieszkanie. Warto zatem wybrać opcję, w której na początku nie będziemy musieli wykładać dużej gotówki. Z drugiej strony, jeśli mamy pewną sumę możemy wpłacić ją na początku, a kredyt będzie mniejszy i zapłacimy mniej odsetek.

Dokumenty i przebieg procesu
Przed rozpoczęciem całego procesu kredytowania dobrze jest poznać zasady panujące w banku oraz dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu. Każdy bank wymagać może różnych zaświadczeń w różnej formie. Warto też dowiedzieć się o całym procesie. Bank A może proponować pomoc prawną lub szeroką pomoc doradcy w kompletowaniu dokumentów, podczas gdy bank Nie oferuje nam żadnej pomocy.
Obsługiwane przez usługę Blogger.