Oblicz czy stać Cię na kredyt – wyliczenia kosztów rat

Zdolność kredytowa – oblicz ile kredytu możesz dostać

Zdolność kredytowa to element pojawiający się przy okazji wszystkich form pożyczek i kredytów. To dzięki niej otrzymamy limit do konta, wymarzony telefon na raty czy kredyt hipoteczny. Jest to bardzo ważny i w wielu przypadkach decydujący czynnik o przydzieleniu i wysokości pożyczki. Czym tak naprawdę jest ? Co biorą pod uwagę banki przy jej ocenie ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w dalszej części artykułu.Czym jest zdolność kredytowa ?
Zdolność kredytowa to ocena wiarygodności osoby starającej się o pożyczkę w banku lub innej instytucji finansowej. Na jej podstawie bank określa czy i w jakiej kwocie może przyznać kredyt oraz na jaki czas. Na podstawie otrzymanych informacji instytucje decydują jaką maksymalną kwotę mogą przyznać klientowi, aby jej spłata nie była zbyt dużym obciążeniem dla niego. Im lepsza sytuacja finansowa, tym większa suma, jaką zaproponuje nam bank. Nie musimy wykorzystywać jej w całości, a zdolność kredytową bada się przed każdą planowaną pożyczką i może być inna, jeśli zmienia się nasza sytuacja ekonomiczna.


Co wpływa na zdolność kredytową ?
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników i informacji, które podajemy przed zawarciem umowa z bankiem. Pierwszym z nich jest rodzaj otrzymywanych dochodów oraz ich wysokość. Stała i stabilna praca na pełny etat jest najbardziej ceniona przez kredytodawców, ale również emerytura czy świadczenia państwowe są bardzo mile widziane. W miarę mniej bezpiecznych form pracy jak np. umowy zlecenia czy stypendia banki mogą przyznać nieco mniejszy limit lub w ogóle odmówić nam kredytu. Na wysokość pożyczki ma też wpływ wysokość zarobków. Im większe, tym większa suma, jaką otrzymamy od banku.

Historia kredytowa to również bardzo ważny element zdolności kredytowej. Zanim weźmiemy pożyczkę, jesteśmy sprawdzania w BIK-u czy BIG-u lub w innych rejestrach, czy regularnie spłacaliśmy swoje zobowiązania i nie jesteśmy dłużnikami. Przeważnie, jeśli mamy jakieś zaległości to nie dostaniemy kolejnej pożyczki, ale nie jest to regułą. Niektóre instytucje udzielają pożyczek, jeśli mamy drobne problemy z płatnościami.

Do następnych elementów, które wpływają na zdolność kredytową — należy m.in. wiek, wykształcenie, posiadanie nieruchomości czy miesięczne zobowiązania. Banki znacznie chętniej udzielają kredytu osobom starszym czy z dobrym wykształceniem, gdyż spłata rat kredytu jest dla nich dużo łatwiejsza. Zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości czy samochodu również może istotnie wpłynąć na zdolność kredytową i zwiększyć sumę potencjalnego kredytu.
Obsługiwane przez usługę Blogger.